Powiedz stop sinicom w Bałtyku - wybieraj detergenty bez fosforanów!
Czwartek, 23.08.2012. Maria
Powiedz stop sinicom w Bałtyku - wybieraj detergenty bez fosforanów!
źródło obrazka: http://petycja.wwf.pl
Każdy z nas ma wpływ na to, co dzieje się z Bałtykiem. Ponad 90 procent mieszkańców Polski łączy się codziennie z Morzem Bałtyckim używając detergentów. Te, które zawierają fosforany, są odpowiedzialne za zakwity toksycznych sinic.
Coraz częściej, w okresie wiosny i lata w Bałtyku dochodzi do zakwitu cyjanobakterii, nazywanych sinicami. To, że zakwity sinic zdarzają się w Morzu Bałtyckim, jest czymś naturalnym. Jednak nigdy wcześniej nie występowały na taką skalę jak ma to miejsce teraz.
 
źródło: WWF Polska/D.Bógdał
źródło: WWF Polska/D.Bógdał
 
Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku staje się mętna i zaczyna przypominać cuchnącą zupę. Może mieć brązowawy, czerwonawy, zielonawy bądź żółtawy kolor. Co więcej, niektóre z gatunków sinic są toksyczne i mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka.
 
Ich zakwit zależy od stężenia składników odżywczych – w tym związków fosforu – w wodzie. Jeśli stężenie tych składników jest zbyt duże (morze jest wówczas jak organizm, który nie jest w stanie strawić spożywanego w nadmiernej ilości pokarmu), w morskiej wodzie zakwita coraz więcej sinic, a to może prowadzić do zamierania życia w Morzu Bałtyckim. Rozkład obumarłych sinic pochłania bowiem dużo tlenu. To najczęściej z powodu jego braku giną ryby i inne organizmy występujące w morzu.
 
Szczególnie niebezpieczne są toksyczne gatunki sinic. Mogą one zabijać ryby, ptaki i ssaki, a ponieważ wydzielają toksyny, szkodzą także ludziom. Jeżeli dojdzie do ich zakwitu, wprowadzany jest zakaz kąpieli i ludzie nie powinni w ogóle wchodzić do wody.
 
Toksyczne sinice mogą wywoływać podrażnienia skóry, problemy gastryczne, wymioty, a nawet gorączkę. Szczególnie narażone na ich działanie są dzieci, które bardzo często połykają wodę podczas pływania w morzu.
 
Z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez WWF w polskich sklepach, wynika, że najmniej przyjazne Bałtykowi są środki do zmywarek. Spośród 25 sprawdzonych przez WWF detergentów aż 21 zawierało fosforany! Znacznie lepiej sytuacja wygląda w przypadku środków do prania. Spośród 53 proszków i płynów do prania, zaledwie sześć zawiera fosforany.
 
Kliknij tutaj aby sprawdzić, jakie środki do prania i do zmywarek wybrać, aby nie szkodzić Bałtykowi, i nie przyczyniać się do zakwitów toksycznych sinic >>
 
Możesz także zapobiec zakwitom sinic, podpisując petycję z apelem do Ministra Gospodarki o jak najszybsze wycofanie fosforanów z detergentów. Według Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), która opracowała Bałtycki Plan Działań, wycofanie fosforanów ze wszystkich detergentów, we wszystkich krajach basenu Morza Bałtyckiego, zredukowałoby ilość fosforu, który trafia do Bałtyku aż o 24%.
 
Komentarze
Kuba Pazdz. 23.08.2012 22:21
Dobry plan! Popieram!
Może warto poszukać też problemu tam, gdzie generowany jest w tych 76%: myślę, że chodzi głównie o nawozy sztuczne, które najpierw zanieczyszczają glebę, a potem stają się bodaj najważniejszą przyczyną zanieczyszczenia naszych rzek...