Ukryte zagrożenie: w jednej trzeciej testowanej bielizny stwierdzono zawartość bisfenoli
W listopadzie 2024 roku Arnika i organizacje konsumenckie z Węgier, Czech, Austrii i Słowenii opublikowały wyniki testów na obecność bisfenoli w bieliźnie. Testy wykazały, że jeden na trzy produkty bieliźniane zawiera bisfenole, a w jednym na dziesięć stężenie tych substancji jest groźne.
Edukacja
Chemikalia
Cyrkularność
Klimat
Greenwashing
Ubrania
Żywność
Czy „neutralność klimatyczna” zawsze jest etyczna? Przypadek Sierra Leone
Chcąc spowolnić zmiany klimatu musimy zacząć kontrolować emitowane przez nas gazy cieplarniane. Dotyczy to przede wszystkim przemysłu. Stąd nakładane na firmy limity, których przekroczenie wiąże się z karami finansowymi. Co jednak w sytuacji, gdy firma przekroczyła limit, ale chciałaby uniknąć kary? Rozwiązaniem, z których lubią korzystać firmy są często  kredyty węglowe. Jakie warunki powinny być spełnione, żeby to faktycznie było dobre rozwiązanie?
Co młodzież z małych miejscowości myśli o fast fashion, greenwashingu i społecznej odpowiedzialności wielkich firm
Młodzież z mniejszych miejscowości i wsi interesuje się fast fashion, greenwashingiem i odpowiedzialnością firm, ale napotyka bariery w dostępie do wiedzy i działań. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zbadała ich perspektywę. Wyniki badań pokazują zarówno wyzwania, jak i sposoby na skuteczniejsze wspieranie ich zaangażowania.
 

 
Czy sposób, w jaki zarządza się ziemią, może pogłębiać nierówności między kobietami a mężczyznami? I jak się mają do tego zapisane na papierze prawa oraz stosowane w rzeczywistości praktyki? Szukając odpowiedzi na te pytania przyglądamy się ciekawemu badaniu, które pod lupę wzięło m.in. sposób, w jaki zarządza się gruntami w Ghanie i Ugandzie.
W dniu 11 marca w Krakowie odbyła się Krajowa Konferencja Młodzieżowa w ramach projektu "My Activist Revolution". Wydarzenie miało miejsce w Liceum Pallotyńskim i zgromadziło młodzież zaangażowaną w działalność społeczną oraz aktywizm na rzecz praw człowieka, ekologii i demokracji.
„Wieczne chemikalia” znajdowane nawet na Antarktydzie i w deszczówce na całym świecie. Bisfenole wykrywane w moczu dzieci w całej Europie. Zwiększająca się ilość mikroplastiku w organizmach ludzi i zwierząt oraz w żywności. Takie niepokojące informacje docierają do nas coraz częściej. Jak chronić nasze zdrowie i środowisko naturalne przed wpływem szkodliwych chemikaliów? Weź udział w kursie "Dom na detoksie!