Puzzlingo. Odpowiedzialny serwis z prezentami
Czwartek, 01.06.2017. Katarzyna Salus
Puzzlingo. Odpowiedzialny serwis z prezentami
Fot. Arte Aria Artesania
Coraz więcej wiemy o warunkach pracy w fabrykach w Chinach, przy produkcji skóry w Indiach, w szwalniach w Bangladeszu czy na plantacjach bananów w Ameryce Łacińskiej. Nie zgadzamy się na niesprawiedliwość, niskie płace, poniżanie, pracę dzieci. Protestujemy przeciwko środkom chemicznym zabijającym pszczoły i przeciwko wycinaniu lasów na Sumatrze. Martwimy się o przyszłość naszych dzieci, którym przyjdzie żyć w coraz bardziej skażonym środowisku.
Dlaczego to wszystko się dzieje? W dużej mierze przez dążenie do maksymalizacji zysku. Dla większości koncernów zadowolenie inwestorów i udziałowców jest ważniejsze niż życie i zdrowie pracowników na drugim końcu świata. Zysk i wzrost stoją wyżej w hierarchii niż ochrpona środowiska czy prawa człowieka. To jednak tylko część problemu. To my, konsumenci chcemy kupować więcej i taniej. Nie łudźmy się, jednym z podstawowych czynników decydujących o zakupie jest cena. To dlatego buty produkowane są w Azji. Bo cena czyni cuda. Coraz więcej firm twierdzi, że możesz kupić więcej za mniej.

Teraz dobra wiadomość. W Polsce ciągle jeszcze jest wiele firm produkujących dobrej jakości produkty, z poszanowaniem praw pracowniczych i środowiska naturalnego. Muszą się one jednak zmagać z ogromną presją cenową nie tylko ze strony konkurencji dużych, międzynarodowych firm produkujących w Azji. Nie stać ich na drogą reklamę ani na własne sklepy w galeriach handlowych wielkich miast. Te firmy potrzebują naszego wsparcia.
 
W proteście przeciwko zalewowi marnej jakości produktów powstał serwis Puzzlingo.pl. Jego pomysłodawcy zadali sobie pytanie: jak sprawić, żeby Polacy kupowali produkty najwyższej jakości, wytwarzane lokalnie, z poszanowaniem dla środowiska? Tak jak zabawki oferowane przez takie polskie firmy jak Planeco, Jestem w Bajce, Oloka-Gruppe czy Arte Aria Artesania. Twórców Puzzlingo zainspirował sukces serwisu lokalnyrolnik.pl, na którym można kupić żywność produkowaną blisko własnej kuchni, oraz świadomość, że żeby coś się zmieniło na lepsze w naszych przyzwyczajeniach konsumpcyjnych, potrzebne jest zaangażowanie całego społeczeństwa.
 
Puzzlingo.pl jest serwisem z prezentami. Produkty które tam znajdziecie muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące wpływu na środowisko naturalne, warunków i miejsca produkcji oraz śladu węglowego. Wszystkie te kryteria znajdziecie na naszej stronie w zakładce Dobre Zakupy. Oczywiście takie produkty są droższe, dlatego na Puzzlingo podzielone są one na wirtualne puzzle, z których każdy ma określoną wartość. Wybierasz dla siebie produkt i informujesz o tym rodzinę i znajomych. Kto chce dorzucić się do prezentu, wybiera jeden z puzzli i płaci za niego online. Po zebraniu wszystkich puzzli, wymarzona zabawka dla twojego dziecka czy na przykład roczny karnet do teatru wędruje do ciebie. Wszyscy są zadowoleni: Ty – bo spełniło się Twoje marzenie, a obdarowujący – bo nie musieli się głowić, co ci kupić, ani dołączać do tłumów w galeriach handlowych. Razem wspieracie polskie rodzinne firmy i dostajecie produkty wysokiej jakości.
 
Ideę 3R (Reduce, Reuse, Recycle) można zrealizować tylko wtedy, kiedy będziemy kupować te rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne. I tylko takie, które nie popsują się po kilku tygodniach. Twórcy Puzzlingo wierzą, że warto wspierać lokalne firmy nawet jeśli jest drożej, obdarowywać dzieci zabawkami, które nie są reklamowane w telewizji i kupować w lokalnych księgarniach, nawet jeśli nie są tak zaopatrzone jak Amazon.
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
Zabawki z recyklingowanych odpadów elektronicznych zawierają toksyczne substancje
Nowa ogólnoświatowa analiza wykazała, że w najlepiej obecnie sprzedających sie zabawkach, używa się tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu odpadów elektronicznych i skażonych toksycznymi substancjami. Paradoksalnie, zanieczyszczenia te mogą uszkodzić układ nerwowy i zmniejszyć zdolności intelektualne, a znajdują się w kostkach Rubika – zabawce-układance zaprojektowanej do ćwiczeń umysłu.
Kupuj i bądź fair w Walentynki ❤
Walentynki to czas wzmożonych zakupów prezentów. W szczególności takich jak cięte kwiaty, czekoladki, biżuteria czy bielizna. Produkcja każdego z powyższych produktów może nieść ze sobą wyzysk pracowników i niszczenie środowiska. Kupując prezent dla swojej drugiej połowy warto wziąć pod uwagę aspekt etyczny. W końcu to święto związane z miłością. Warto żeby ta miłość „promieniowała”. Dla osoby obdarowanej, ale również dla pracownika i dla środowiska. Taki prezent z pewnością ma większą wartość i w dodatku niesie pozytywną energię wpływania na świat.
PLUSH AND PLAY – Filipińskie Hello Kitty
Plush and Play to jedno z przedsiębiorstw społecznych działających w Gawad Kalinga, organizacji, której celem jest wyrwanie z biedy 5 milionów filipińskich rodzin. Robią to między innymi przez zakładanie biznesów społecznych i wykorzystywanie umiejętności osób najbiedniejszych, często w nietypowy sposób. Tak też było w przypadku Plush and Play, założonego przez Fabien Courteille.
Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy marketingowcy działają szczególnie aktywnie, przekonując, że bez ich produktów i ogromnych zakupów nie spędzimy idealnych świąt. W pogoni za kolejnymi niepotrzebnymi przedmiotami, warto pomyśleć skąd pochodzą kupowane przez nas prezenty.
Kto jak nie my? Ekipa Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie zakłada „sprawiedliwy sklepik internetowy”, czyli miejsce, gdzie będzie można kupić w 100 procentach odpowiedzialne produkty i przy okazji wesprzeć działania Fundacji.
Na pierwszy rzut oka zabawka „Your Farm – Twoja Farma” wygląda normalnie, jednak kiedy zajrzymy do środka, szybko zorientujemy się, że cos jest nie tak.