Jak robić odpowiedzialne zakupy i nie zwariować? Poznajcie apkę Dobre Zakupy
Poniedziałek, 12.09.2022. Katarzyna Salus
Jak robić odpowiedzialne zakupy i nie zwariować? Poznajcie apkę Dobre Zakupy
Jaką wybrać żywność, ubrania, kosmetyki czy meble, aby codzienne wybory były bardziej odpowiedzialne? Dobre Zakupy to ranking bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie marek. To podręczna "ściągawka", która pozwoli Ci wybrać w gąszczu globalnych i lokalnych firm, te, które poważnie podchodzą do kwestii ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej.  
Na rynek trafia aplikacja Dobre zakupy stworzona przez ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. To jedyna taka baza w Polsce oraz przewodnik dla konsumentek i konsumentów zawierający ranking bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie marek. Baza zawiera dane o markach produkujących żywność, zabawki, odzież, kosmetyki, artykuły higieniczne, środki czystości, meble i artykuły biurowe.
 
 

Pobierz aplikację

 
 
DLACZEGO WARTO?
 
  • jedyna w Polsce baza bardziej przyjaznych środowisku i odpowiedzialnych społecznie firm
     
  • marki przechodzą niezależną weryfikację ekspertów
     
  • baza jest ciągle aktualizowana i zawiera ponad 550 marek z 8 różnych kategorii produktów
     
  • podręczna „ściągawka”, dzięki aplikacji na smartfony
 

WIARYGODNOŚĆ I NIEZALEŻNOŚĆ, CZYLI SKĄD CZERPIEMY DANE?
 
Aplikacja Dobre Zakupy stworzona została przez niezależne ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. W trakcie prześwietlania danej marki wykorzystywałyśmy dane dostępne w przestrzeni publicznej: strony www, raporty publikowane prze firmy, raporty CSR, raporty niezależnych organizacji pozarządowych, certyfikaty.
 
Marki znajdujące się w Dobrych Zakupach zostały „prześwietlone” przez nas w dwóch podstawowych kategoriach: ekologia i społeczeństwo.
 
Kategoria ekologia dotyczy wpływu na środowisko (1) zastosowanych surowców, (2) technik produkcji, (3) zarządzania środowiskiem, (4) zastosowanego opakowania oraz (5) wielkości śladu węglowego.
 
Kategoria społeczeństwo obejmuje trzy obszary: (1) standardy pracy na przestrzeni całego łańcucha dostaw, (2) ekonomię społeczną oraz (3) przejrzystość.
 
 
 
W każdej podkategorii przyznajemy określoną liczbę punktów, które następnie sumujemy, aby uzyskać dwie końcowe oceny w obszarach ekologii i odpowiedzialności społecznej. W każdym z tych obszarów można otrzymać maksymalnie 7 punktów.
 
Punktacja jest szczegółowo określona regulaminem, który dostępny jest TUTAJ.
 
Marki mogą same zgłaszać się do bazy wypełniając formularz dostępny na stronie https://dobrezakupy.ekonsument.pl/pl/form. Podane dane będą weryfikowane przez ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
 

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony www.dobrezakupy.app na telefony z systemem Android oraz iOS (iPhone).
 
  
 
 
 
 
 
 
Komentarze
Gość 16.08.2023 13:21
Jeżeli chodzi o marki, których nie ma w aplikacji, należy napisać na adres info@ekonsument.pl z prośbą o sprawdzenie konkretnej marki. Fundacja również sama wyszukuje marki, ale jak wiadomo, sugestie się przydadzą :) Pozdrawiamy!:)
Anka 12.08.2023 15:58
Zgadzam się z poprzednikiem. Jak zgłaszać marki, których nie ma w aplikacji abyście je sprawdzili? Docelowo powinno być w niej jak najwięcej marek sprawdzanych przez was, a nie tylko mam nadzieję, te które zgłaszają się same.
Przemek 21.09.2022 09:33
Pomysł wydaje się bardzo dobry. Niestety po zainstalowaniu aplikacji nie znalazłem dosłownie żadnej z firm, których produkty kupuję. Dodatkowo nie ma tam w ogóle kategorii elektronika, co stanowi spory kawałek wydatków. Przydałby się także scaner kodów kreskowych, który sam wyszukuje podstawowe informacje w nim zawarte, może nawet wskaże firmę. Osobiście od dawna działam w obszarze świadomego wyboru i doradzam przy zakupach wszelkich produktów. Mój punkt widzenia dotyczy bardziej jakości i długoterminowego używania niż odpowiedzialnego wyboru, więc aplikacja idealnia uzupełniłaby mój research. Powodzenia i nie poddawajcie się :)