H&M, mimo obietnic, nadal nie płaci pracownikom godnej płacy.
Poniedziałek, 24.09.2018. Katarzyna Salus
H&M, mimo obietnic, nadal nie płaci pracownikom godnej płacy.
Fot. Business Insider
W 2013 roku H&M ogłosił, że do 2018 dopilnuje, by osoby pracujące w jego łańcuchu dostaw otrzymywały godną płacę. Czy tak się stało? Jak wynika z nowego raportu organizacji Clean Clothes Campaign marka nadal nie wywiązuje się z obietnic.
H&M jest jednym z największych detalistów w branży odzieżowej, posiadającym ponad 4800 sklepów na całym świecie. Ogłaszając 5 lat temu podniesienie zarobków do poziomu godnej płacy w swoim łańcuchu dostaw, firma tym samym obiecała poprawę sytuacji życiowej prawie 850 tysiącom pracowników i pracownic.
Clean Clothes Campaign postanowiła sprawdzić co się dzieje w fabrykach szyjących dla H&M. W okresie od marca do czerwca 2018 r. zostało przebadanych sześć fabryk: w Bułgarii, Turcji, Indiach i Kambodży. Opublikowany właśnie raport nie napawa optymizmem.
 
Zarobki
 
Żadna z pracownic i  pracowników, z którymi rozmawiali aktywiści Clean Clothes Campaign nie otrzymuje nawet połowy godnej płacy. Najgorzej żyje się pracownikom w Bułgarii – zarabiają zaledwie 9% godnej płacy. W Turcji jest to 29%, w Indiach 35%, a w Kambodży 46%. Oznacza to, że pracownice, pracownic i ich rodziny żyją poniżej granicy ubóstwa.
 
„Sytuacja mojej rodziny jest bardzo trudna, więc muszę pracować na okrągło by zadbać o edukację dzieci, tak by w przyszłości nie musiały pracować w przemyśle odzieżowym, tak jak ja.” – mówi pracownik fabryki w Indiach.
 
Nadgodziny
 
Aby móc przetrwać, pracownicy i pracownice są zmuszeni do pracy poza ustalonym czasem pracy. . Większość badanych przyznaje się do pracy w niedzielę oraz nadgodzin ponad ustaloną prawnie normę. Ponadto często wynagrodzenie za nadgodziny nie jest wypłacane, a pracownicy nie są informowani w jaki sposób obliczana jest ich pensja.
 
„Przychodzisz do pracy o 8 rano, ale nigdy nie wiesz, kiedy wyjdziesz. Czasami kończymy pracę o 4 nad ranem” – mówi pracownica jednej z fabryk w Bułgarii.
 
Wolność zrzeszania się
 
Jak wynika z raportu Clean Clothes Campaign, atmosfera pracy w fabrykach szyjących dla H&M nie sprzyja związkom zawodowym. Większość pytanych pracowników obawia się organizowania w wolnych związkach. Dlaczego? Związkowcy, walczący o godną płacę, są szykanowani, otrzymują niższe wynagrodzenia lub są dyscyplinarnie zwalniani.
 
Jak możesz się zaangażować?
 
Raport Clean Clothes Campaign nie pozostawia złudzeń. Marka H&M jak dotąd nie zrobiła nic by zapewnić godne życie pracownicom i pracownikom w swoim łańcuchu dostaw. Czas jej przypomnieć o obietnicach. Jako konsumentki i konsumenci mamy na to wpływ.
 
Co możesz zrobić?
  • Podpisz PETYCJĘ
     
  • Zwróć się do marki bezpośrednio na jej profilu na Facebooku i przypomnij o obietnicach. Możesz pisać również w komentarzach. Jeśli masz konto na Twitterze, możesz pisać również tam.  Użyj hasztagów #TurnAroundHM #LivingWageNow
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
Adidas i Nike: Rekordowe kwoty dla piłkarzy, głodowe pensje dla pracownic
Kiedy miliony ludzi na świecie przygotowują się do kibicowania ulubionym drużynom podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, raport Foul Play, opublikowany przez Éthique sur l’éthiquette i Clean Clothes Campaign ujawnia, że ​​adidas i Nike, główni sponsorzy tego wydarzenia, nie zapewniają godnej płacy pracownicom i pracownikom w swoich łańcuchach dostaw.
H&M, dotrzymuj obietnic i płać pracownikom godną płacę!
H&M, globalna marka odzieżowa, 5 lat temu zobowiązała się, że do 2018 r. podniesie pracownikom w swoim łańcuchu dostaw wynagrodzenia do poziomu godnej płacy. Wygląda jednak na to, że H&M zagubił się nieco w swoich działaniach. Wyciągnijmy pomocną dłoń i pomóżmy mu wyjść na prostą!
Kto zrobił Twoje ubrania? Dołącz do modowej rewolucji!
W przemyśle modowym wszystko dzieje się szybko. Co sezon zmieniają się trendy, marki wypuszczają na rynek kilkanaście nowych kolekcji rocznie, a kobiety i mężczyźni uprawiający bawełnę lub szyjący nasze ubrania muszą pracować jeszcze szybciej i jeszcze więcej, zarabiając grosze. Fashion Revolution Week obchodzony jest na całym świecie w rocznicę tragedii Rana Plaza, aby uczcić pamięć ofiar i domagać się od marek transparentności. W tym roku Fashion Revolution Week trwa od 23 do 29 kwietnia.
Wiele marek odzieżowych produkuje w Bangladeszu. Jeszcze kilka lat temu praca w fabrykach ubrań była śmiertelnie niebezpieczna. W 2013 roku, w odpowiedzi na katastrofalną sytuację, powstała inicjatywa, w którą zaangażowało się ponad 200 marek. Program bezpieczeństwa (Accord) miał na celu uczynienie z fabryk miejsc pracy, w których pracownicy nie będą musieli obawiać się o swoje życie i zdrowie.
Nikt z nas nie chce, żeby nasze buty i ubrania przyczyniały się do czyjejś krzywdy. Wielkie marki zgarniają jednak ogromne zyski, podczas gdy pracownicy i pracownice dostają głodowe płace, ryzykując pracą w niebezpiecznych warunkach. Co możemy zrobić, by mieć pewność, że ludzie, którzy szyją nasze ubrania i buty, są traktowani fair? Polecamy nasz nowy poradnik.
Nie wiesz co zrobić ze starymi jeansami? Z pomocą przychodzi KOKOworld, firma, która zbiera stare jeansy, żeby zrobić z nich dobro! Jeansy, które powstały jako odzież robocza dla farmerów i górników, są bardzo trwałe. Dlatego warto wykorzystać je ponownie, nawet jeśli już są wyraźnie znoszone lub poprzecierane.