Dobre zakupy – jak się zarazić modą na odpowiedzialność?
Środa, 17.10.2018. Katarzyna Salus
Dobre zakupy – jak się zarazić modą na odpowiedzialność?
Fot. Yuriy Trubitsyn on Unsplash
Na pewno kupujesz ubrania czy buty. Chcesz by były modne, ładne i wygodne, ale czy zastanawiasz się skąd pochodzą? Czy Twoje buty przypadkiem nie zawierają szkodliwych chemikaliów? Ile zarobiły szwaczki, które uszyły Twoje spodnie? I gdzie trafiają pieniądze, jakie zostawiasz w sklepie? Odpowiedzi na te pytania znają marki modowe.  
To właśnie marki modowe, otrzymujące większość pieniędzy które płacisz za ubrania, mają realny wpływ na pracę i życie szwaczek. Mają też dostęp do informacji o chemikaliach używanych do produkcji Twoich ciuchów czy butów. Powinny więc sprawdzać miejsca produkcji, zapewniać bezpieczne warunki pracy i godne płace, zadbać o środowisko no i informować o tym nas, konsumentów i konsumentki, którzy płacą za ich produkty.
 
Czy to robią? Rzadko, ale zdarza się, że tak. Warto je do tego zachęcać!
 
JAK URZĄDZONY JEST PRZEMYSŁ MODOWY?
 
Marki modowe nie mają własnych miejsc produkcji, zlecają ją fabrykom w krajach, gdzie jest taniej, a normy ochrony środowiska nie są wyśrubowane. Te fabryki często podzlecają szycie mniejszym fabrykom, a te kolejnym warsztatom. Często markowe ciuchy czy buty szyją pracownice chałupnicze, w swoich domach w Indiach czy Bangladeszu...
 
Łańcuch produkcji ubrań ma więc wiele ogniw, a jego prześledzenie to robota dla detektywa. Na każdym z tych etapów pracują ludzie, często w niebezpiecznych warunkach i za głodowe pensje. Cały ten proces wymaga także masy chemikaliów, od pestycydów przy produkcji bawełny po wybielacze, farby, garbniki czy kleje.
 
Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, gdzie powstały nasze ubrania i buty, która pozwoli Ci na sprawdzenie czy przy ich produkcji nie cierpieli ludzie i środowisko, a także czy nie ucierpi Twoja skóra, kiedy już na siebie włożysz nowe spodnie czy sandały…
 
Nie chcesz by Twoje zakupy przyczyniały się do cierpienia ludzi i niszczenia środowiska? My też nie, dlatego działamy. Możesz do nas dołączyć! Tak się składa, że firmom najbardziej zależy na klientach, którzy płacą za ich produkty, czyli na Tobie. Wykorzystaj to!
 
 
Chcesz kupować od odpowiedzialnych firm? Poniżej podpowiemy Ci jak to zrobić.
Chcesz wiedzieć jak działają kampanie konsumenckie i jak możesz się zaangażować? Kliknij TUTAJ
 
 
 
 
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
Naprawmy modę w Czarny Piątek - dołączcie do nas!
Zapraszamy na wydarzenie, które odbędzie się w tzw. Black Friday, czyli dzień, w którym w sklepach zaczynają się przedświąteczne wyprzedaże. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje spędzenie tego dnia z daleka od galerii handlowych - bardziej świadomie, w duchu slow i zero waste. 
Slow Fashion vol.12, czyli najwolniejsze targi niezależnej polskiej mody
Jesienna edycja największych targów polskiej mody autorskiej w Polsce odbędzie się 6 i 7 października w Centrum Praskim Koneser. Organizatorzy zaprosili m. in. do współpracy niezależnych polskich projektantów, tworzących marki zgodne z filozofią „slow” oraz dwie organizacje zajmujące się odpowiedzialną konsumpcją - Fundację Kupuj Odpowiedzialnie i Fundację Fairtrade Polska.
Śmieciowe ubrania, czyli jak nie dać się zatruć modzie na marnowanie
Szybka moda przypomina fastfood. Jest tania, uzależnia i szkodzi środowisku. Jej skutkiem są tony nikomu niepotrzebnych ubrań, które trafiają na składowiska śmieci lub do krajów globalnego Południa niszcząc ich gospodarkę. Czy możesz coś z tym zrobić? Każdy może. My podpowiemy Ci, w jaki sposób nie dać się modzie na marnowanie i zrobić coś dobrego dla środowiska.
W 2013 roku H&M ogłosił, że do 2018 dopilnuje, by osoby pracujące w jego łańcuchu dostaw otrzymywały godną płacę. Czy tak się stało? Jak wynika z nowego raportu organizacji Clean Clothes Campaign marka nadal nie wywiązuje się z obietnic.
H&M, globalna marka odzieżowa, 5 lat temu zobowiązała się, że do 2018 r. podniesie pracownikom w swoim łańcuchu dostaw wynagrodzenia do poziomu godnej płacy. Wygląda jednak na to, że H&M zagubił się nieco w swoich działaniach. Wyciągnijmy pomocną dłoń i pomóżmy mu wyjść na prostą!
Już 3 i 4 marca odbędzie się 11. edycja Slow Fashion – targów prezentujących ponad 200 wystawców z całej Polski. Wydarzenie będzie miało miejsce na PGE Narodowym w Warszawie, a towarzyszyć będzie mu hasło #KupujLepszeUbrania. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest partnerem wydarzenia.