Jaki wpływ na planetę mają Twoje dżinsy?
Środa, 31.10.2018. Katarzyna Salus
Jaki wpływ na planetę mają Twoje dżinsy?
Fot. Ricardo Gomez Angel on Unsplash
Każdy nosi dżinsy - to dość stanowcze stwierdzenie, jednak ciężko się z nim nie zgodzić. Większość ludzi nosi dżinsowe spodnie na co dzień, a popyt na modne i tanie dżinsy nigdy nie był tak wysoki. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie popularność tzw. szybkiej mody? Co możemy zrobić, żeby ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko?
Produkcja dżinsów
 
Przemysł bawełniany, z roczną produkcją na poziomie 23 mln ton, jest jednym z największych na świecie. Bawełna jest bardzo trudna w uprawie, potrzebuje także bardzo dużo wody. Wielu rolników używa więc pestycydów i innśrodków ochrony roślin by wzmocnić rośliny. Powoduje to, że uprawa bawełny znacząco szkodzi środowisku, a także jest jedną z najbardziej wodochłonnych działalności na świecie. A to niestety dopiero początek złych wiadomości dla miłośników dżinsów.
 
Na proces produkcji denimu, a następnie dżinsowych spodni, składa się z wiele kroków, które w znacznym stopniu degradują przyrodę. Na początku włókna są farbowane niebieskim barwnikiem zwanym indygo. W procesie tym zużywane są duże ilości wody, a także wytwarzane toksyczne substancje. Również wykończenie spodni, pranie przy użyciu kamiennego pumeksu, piaskowanie czy przecieranie wiąże się z negatywnym wpływem na biosferę i na zdrowie pracujących przy nich ludzi.
 
Co już się robi?
 
Co zatem możemy zrobić, by poprawić tę sytuację? Jako konsumenci, powinniśmy oczekiwać od producentów odzieży większej dbałości o ochronę zdrowia i życia pracowników zatrudnianych w fabrykach, a także zmniejszenia wpływu procesu produkcji na środowisko. Co warte odnotowania, branża sama rozwija się w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia. Coraz częściej pojawiają się technologie pomagające usprawnić te procesy. Dużo inwestuje się w edukację rolników na temat brzemiennego w skutkach użycia chemikaliów, czy nadmiernego zużycia wody, a także alternatywnych, bardziej ekologicznych form walki ze szkodnikami, czy łatwiejszych w uprawie odmian roślin. Coraz częstsze zastosowanie znajdują także takie bardziej przyjazne środowisku metody jak naturalne farby czy technologia laserowa. A to tylko niektóre z rozwiązań pozwalających w lepszy sposób chronić pracowników i otoczenie.
 
Co jeszcze możesz zrobić, czyli 5 przykazań odpowiedzialnego konsumenta:
 • Sprawdzaj materiały i wybieraj bawełnę z certyfikatem ekologicznym lub/i Fairtrade lub inne bardziej przyjazne środowisku tkaniny (lyocell, tkaniny z recyklingu, len, modal).
   
 • Wybieraj ubrania marek, które nie mają nic do ukrycia. Z ich listą zapoznasz się w aplikacji Notmystyle lub w naszych Dobrych Zakupach. Z kolei przyjaznych środowisku producentów dżinsów znajdziesz w Rankabrand.
   
 • Kupuj lokalnie: ubrania wyprodukowane bliżej twojego miejsca zamieszkania, to mniejsza emisja CO2 powstałego w wyniku transportu.
   
 • Pierz tak rzadko, jak się da, przy czym pamiętaj by wyprać nowo zakupione dżinsy, zanim je na swiebie pierwszy raz włożysz (by chociaż częściowo pozbyć się szkodliwych dla skóry chemikaliów).
   
 • Nie wyrzucaj dżinsów, gdy się zniszczą. Przerób je lub przekaż organizacjom charytatywnym.
 
Źródło: www.shopalike.pl
Komentarze
Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odµwież i spróbuj ponownie
Podobne artykuły
Dobre zakupy – jak się zarazić modą na odpowiedzialność?
Na pewno kupujesz ubrania czy buty. Chcesz by były modne, ładne i wygodne, ale czy zastanawiasz się skąd pochodzą? Czy Twoje buty przypadkiem nie zawierają szkodliwych chemikaliów? Ile zarobiły szwaczki, które uszyły Twoje spodnie? I gdzie trafiają pieniądze, jakie zostawiasz w sklepie? Odpowiedzi na te pytania znają marki modowe.  
Naprawmy modę w Czarny Piątek - dołączcie do nas!
Zapraszamy na wydarzenie, które odbędzie się w tzw. Black Friday, czyli dzień, w którym w sklepach zaczynają się przedświąteczne wyprzedaże. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje spędzenie tego dnia z daleka od galerii handlowych - bardziej świadomie, w duchu slow i zero waste. 
Śmieciowe ubrania, czyli jak nie dać się zatruć modzie na marnowanie
Szybka moda przypomina fastfood. Jest tania, uzależnia i szkodzi środowisku. Jej skutkiem są tony nikomu niepotrzebnych ubrań, które trafiają na składowiska śmieci lub do krajów globalnego Południa niszcząc ich gospodarkę. Czy możesz coś z tym zrobić? Każdy może. My podpowiemy Ci, w jaki sposób nie dać się modzie na marnowanie i zrobić coś dobrego dla środowiska.
W 2013 roku H&M ogłosił, że do 2018 dopilnuje, by osoby pracujące w jego łańcuchu dostaw otrzymywały godną płacę. Czy tak się stało? Jak wynika z nowego raportu organizacji Clean Clothes Campaign marka nadal nie wywiązuje się z obietnic.
H&M, globalna marka odzieżowa, 5 lat temu zobowiązała się, że do 2018 r. podniesie pracownikom w swoim łańcuchu dostaw wynagrodzenia do poziomu godnej płacy. Wygląda jednak na to, że H&M zagubił się nieco w swoich działaniach. Wyciągnijmy pomocną dłoń i pomóżmy mu wyjść na prostą!
W przemyśle modowym wszystko dzieje się szybko. Co sezon zmieniają się trendy, marki wypuszczają na rynek kilkanaście nowych kolekcji rocznie, a kobiety i mężczyźni uprawiający bawełnę lub szyjący nasze ubrania muszą pracować jeszcze szybciej i jeszcze więcej, zarabiając grosze. Fashion Revolution Week obchodzony jest na całym świecie w rocznicę tragedii Rana Plaza, aby uczcić pamięć ofiar i domagać się od marek transparentności. W tym roku Fashion Revolution Week trwa od 23 do 29 kwietnia.